Çocuklarda boğaz ağrısı niçin olur? Boğaz ağrısını geçirecek yöntemler

Yaşlarının minik olmasından dolayı bağışıklıkları düşük olan çocuklar, her an hastalık emaresi gösterebilirler. Çocuklarda en sık görülen hastalık ise boğaz ağrısı. Peki, çocuklarda boğaz ağrısı niçin olur? Çocuklarda boğaz ağrısına ne iyi gelir? İşte, çocuklarda boğaz ağrısına iyi gelecek yöntemler…
ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI NEDENLERİ
Çocuklarda boğaz ağrısı, bakteri ve virüs benzer biçimde patojenlerin yol açmış olduğu rahatsızlıklardan biridir. Boğazın arka kısmında, yutak bölgesinde ağrı ve acı ile karakterizedir. Soğuk algınlığı, grip, akciğer enfeksiyonları, tonsilit ve boğaza kaçan yabancı cisimlerden oluşabilen boğaz ağrısı şikayetlerinin en yaygın sebepleri içinde farenjit ve bademcik iltihabı olarak malum tonsillit yer alır. ÇOCUKLARDA FARENJİT
Boğazın arka duvarı, tıp dilinde farenks olarak adlandırılır. Bademciklere komşu olan bu dokuya bağlı enfeksiyonlar çoğu zaman hem bademcikleri hem de farenksi etkisinde bırakır. Farenjit ise farenks bölgesinde oluşan tahriş ya da iltihaba bağlı olarak oluşan hastalık olarak tanımlanabilir. Farenjit çoğunlukla virüslere bağlı olarak gelişse de kişide bakteri kaynaklı olarak da farenjit görülebilir. Bakteri bazı vakalar, romatizmal ateş ya da böbrek hastalıklarına yol açabilir. Tüm bunların yanı sıra çocuklarda boğaz enfeksiyonu türlerinden önde gelen farenjit, ağız kanalıyla solunuma, burun tıkanıklığına ya da boğaz kuruluğuna bağlı olarak da oluşabilir.
ÇOCUKLARDA FARENJİT BELİRTİLERİ NELERDİR?
Farenjit varlığında boğaz ağrısı en yaygın görülen emaredir. Bunun yanı sıra şu emareler de ortaya çıkabilir: Boğazın arka kısmında kızarıklık, Boğazda yanma, Yutkunma güçlüğü, Boğaz akıntısı, Burun tıkanıklığı, Halsizlik, Öksürük, Hapşırık, Uzunlukta yer edinen lenf bezlerinde şişlik ve / yada ağrı.
ÇOCUKLARDA BADEMCİK İLTİHABI
Ağız kanalıyla vücuda girmeye çalışan bakteri ve virüslere karşı ilk savunmayı gerçekleştiren bademcikler, bazen iltihaplanabilir. Boğaz ağrısının yaygın sebeplerinden önde gelen bu durum, bademciklerde patojenlerin çoğalmasına bağlı olarak oluşur. Boğazın arka kısmında, her iki tarafta bulunan bademciklerin iltihaplanması, bu yapıların üstünde beyaz oluşumlar şeklinde ortaya çıkar. Yutkunmanın zorlaşmasına neden olan bu bademcik iltihabı, bazen solunumun da kuvvetlenmesine niçin olacak kadar şiddetli olabilir. Bademcik iltihabına neden olan bakteri ve virüsler bulaşıcıdır. Hapşırık ve öksürük kanalıyla enfekte kişiden sıhhatli bireye bulaşabilir.
ÇOCUKLARDA BOĞAZ AĞRISI NASIL GİDERİLİR?
Çocuklarda boğaz ağrısı pek oldukca değişik hastalığa bağlı olarak gelişebileceği benzer biçimde soğuk algınlıklarından da kaynaklanabilir. Bundan dolayı hastalığın etkeninin saptanması için hekime görünmek son aşama önemlidir. Boğaz ağrısına yol açan patojenin ve hastalığın tanısının koyulmasının arkasından kişiye hususi olarak tedavi düzenlenir. Çoğunlukla sorulan “Çocuklarda boğaz ağrısı iyi mi giderilir?” sorusuna verilebilecek bir öteki cevap da evde uygulanabilen kolay tedavi yöntemleridir. Bolca sıvı tüketmek, sıhhatli beslenmek, boğaz bölgesini sıcak tutmak ve ortamı havalandırmak benzer biçimde yöntemler boğaz ağrısının daha süratli iyileşmesini sağlayabilir.

Son Dakika Haberler